Limited Time SaleUS$272.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 220063166 | Release Date | 2026/05/03 | List Price | US$181.60 | Model Number | 220063166 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 703670556159 |
|---|---|
| Size | 55 Inch |
| Brand | Hisense |
| Color | Black |
| Voltage | 120 Volts |
| Wattage | 180 watts |
| Base Depth | 11.6 Inches |
| Base Width | 29.2 Inches |
| Model Name | CRT2HIS55U7NRB |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 4K |
| Tuner Type | ATSC 3.0 |
| Audio Input | HDMI |
| Item Weight | 34 Pounds |
| Screen Size | 54.6 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Battery Type | 2 AAA batteries |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Hisense |
| Model Number | CRT2HIS55U7NRB |
| Model Series | U7N |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| BuiltIn Media | Power Cable, Remote, Stand, TV |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Screen Finish | Flat |
| Signal Format | ATSC |
| Warranty Type | Limited |
| Connector Type | HDMI, USB |
| Contrast Ratio | 3800:1 |
| Control Method | Remote |
| Video Encoding | HEVC (H.265) |
| Controller Type | Voice Control |
| Mfr Part Number | CRT2HIS55U7NRB |
| Total Usb Ports | 2 |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Operating System | Google TV |
| Audio Output Mode | Surround |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Power Consumption | 180 Watts |
| Compatible Devices | Smartphone |
| Display Size Class | 55 Inches |
| Display Technology | QLED |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Total USB 20 Ports | 1 |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Additional Features | 2.1 Multi-Channel Sound with Dolby Atmos, Filmmaker Mode, Hi-View Ai Engine Pro, IMAX Enhanced, Mini-Led Pro with Full Array Local Dimming |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. |
| Speaker Description | 2.1-Channel |
| VESA Mount Standard | 400 x 200 mm |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| HDR Format Supported | Dolby Vision, HDR10, HDR10+, HLG, Advanced HDR |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Internet Applications | Netflix, Hulu, Prime Video, Apple TV+, Peacock, YouTube, YouTube TV, Sling TV, Tubi, Twitch, Google Play Movies & TV, Paramount+, Max |
| Total Audio Out Ports | 4 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Display Language Options | English |
| Number of Audio Channels | 2.1 |
| Annual Energy Consumption | 247 Kilowatt Hours Per Year |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Display Backlight Setting | Full Array Local Dimming |
| Item Dimensions D x W x H | 11.6"D x 48.4"W x 30.7"H |
| Item Weight Without Stand | 30.6 Pounds |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Maximum Display Brightness | 1500 Nit |
| Number of Component Inputs | 4 |
| Total Number of HDMI Ports | 4 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Parental Control Technology | Google TV Parental Controls |
| Screen Mirroring Technology | AirPlay, Google Cast |
| Display Backlight Technology | Mini-LED |
| Remote Required Battery Size | AAA |
| Speaker Maximum Output Power | 40 Watts |
| Display Refresh Rate in Hertz | 144 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate 480 |
| Display Backlight Configuration | Direct LED |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Atmos |
| Picture Quality Enhancement Technology | 4K Active HDR |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form