Limited Time SaleUS$120.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114575 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$80.40 | Model Number | 209114575 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Introducing the HP Stream 14 Laptop, a budget-friendly powerhouse that combines impressive performance with essential features to enhance your computing experience. Featuring the Intel Quad-Core N4120 processor, this laptop delivers reliable speed and efficiency to handle everyday tasks with ease. Get your hands on the HP Stream Laptop today and take your computing experience to the next level!Brand: HPSeries: HP Business LaptopOperating System: Windows 11 Home in S ModeProcessor Brand: IntelProcessor: Intel Core N4120Processor Core: 4-CoreProcessor Thread: 4 threadsProcessor Speed: Up to 2.80 GHzGraphics: Intel UHD Graphics 600Graphics Type: IntegratedGraphics Brand: IntelScreen Size: 14 inchesScreen Resolution: 1366 x 768 (HD)Memory Type (RAM): DDR4Memory:Up to 16GB DDR4 RAMStorage Type: eMMC + Micro SD Card Hard Drive: Up to 384GB StorageWireless Connectivity: Wi-Fi, BluetoothBattery life: Up to 11 hours and 30 minutes (video playback); Up to 9 hours (wireless streaming)HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.Ports & Slots:1 x USB 3.1 Type-C2 x USB 3.1 Type-A1 x HDMI 1.41 x Media Card Reader1 x Headphone/microphone comboDimensions (W x H x L): 12.76" x 8.86" x 0.71"Weight: 3.24 pounds
| UPC | 088698113233 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Jet Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.95 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron N4120 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Laptop, Mice, Keyboard, External Storage Devices, Printers, External Display |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form