Limited Time SaleUS$132.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100896 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$88.00 | Model Number | 209100896 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
14 Laptop - Intel Celeron - 4GB Memory - 64GB eMMC
| UPC | 195122933043 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pale gold |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-dq0003dx |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 11.5 Hours |
| CPU Codename | N4020 |
| CPU L1 Cache | 4 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 14-dq0003dx |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4020 |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Celeron N4020 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer, Headphones, Speakers, etc. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, Headphone, Media Card, USB |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Multimedia |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11a |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Work, School, Office |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 11.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Home |
| Other Special Features of the Product | Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form