Limited Time SaleUS$509.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102580 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$340.00 | Model Number | 209102580 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel 10th Generation Core i5 1035G1 (1.0 GHz base frequency, up to 3.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores) Graphics: Intel UHD Graphics 620 Operating system: Windows 11 Home 64-bit Memory: 16GB DDR4 SO-DIMM Hard Drive: 1.5TB Storage (1TBPCIe SSD + 500GB External) Optical Drive: No Display: 15.6" FHD (1920 x 1080P), Micro-Edge Design, BrightView, 250 nits brightness, and 45% NTSC color gamut, LED-backlit Touchscreen Connectivity: Realtek RTL8821CE 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi, Bluetooth 4.2 combo MU-MIMO supported Audio: Dual speakers Keyboard: Full-size, natural silver keyboard with numeric keypad Touchpad: HP Imagepad with multi-touch gesture support; Precision Touchpad support Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Ports: 2 x USB 3.1 (Gen 1 Type-A, Data Transfer Only) 1 x USB 3.1 (Gen 1 Type-C, Data Transfer Only, 5 Gb/s signaling rate) 1 x AC Smart Pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone/Microphone combo 1 x Multi-format SD Media Card Reader Battery: Up to 6 Hours Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 14.11 x 9.53 x 0.71 Certification: EPEAT registered Weight: 5 lbs
| UPC | 194850670640 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 15 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1.5 TB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1035G1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5-1035G1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless mice, wireless keyboards, wireless headphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 10th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2, USB 3.1, HDMI 1.4b, SD Media Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form