Limited Time SaleUS$473.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 216111832 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | US$315.60 | Model Number | 216111832 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Designed to keep you productive and entertained from anywhere, this silver HP Laptop combines long-lasting battery life with a thin and portable design. Whether you're taking video calls, playing games, or reading the news, the display lets you see and do more. The Intel processor is powerful enough for your busiest days, with a solid-state drive for quick bootup and speedy overall experience.
| UPC | 195908162377 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Laptop Computers |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 3.7 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| Chipset Type | Tiger Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 15.6 Laptop |
| Power Device | Internal Battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | camera body |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in stereo speakers |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Item Type Name | laptop |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 802.11ac or higher |
| CPU Model Number | 1135G7 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 4.2 GHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Built-in stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form