Limited Time SaleUS$383.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117383 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$256.00 | Model Number | 209117383 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Intel Core 5 120U processor: Delivering performance for real-world multitasking, stunning graphics, and more reliable connectivity, Intel Core processors power real-world computing you can count on. Have confidence that your PC will keep up with you, no matter what you’re doing or where you’re going. Intel graphics: Enjoy vivid and immersive visuals in creative applications and gaming. Visuals to lose yourself in: Set course on a visual adventure with an expansive LCD 15.6 inch diagonal display,boasting a higher vertical view than ever before. Get more screen and less bezel, giving you the most out your entertainment experience. Rich visuals on a large screen let you immerse yourself into your projects and the content you love. Built for a better tomorrow: The HP 15.6 inch PC is designed using recycled metals, post-consumer and ocean-bound plastics. The EPEAT Gold with Climate+(27a) and ENERGY STAR certified, thus reducing our environmental impact. IPS touchscreen: Intuitive touchscreen technology with 1920 x 1080 resolution. HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 30 minutes. PCIe NVMe SSD storage: Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive. Effortlessly connected: Enjoy faster speeds, improved performance and greater capacity with Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 wireless card.
| UPC | 197961366365 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Grey |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP 15.6 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.65 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 120U |
| Video Output | HDMI, USB |
| BuiltIn Media | NO |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 120U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core 5 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, or wireless connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen, Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Full-size, backlit, with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | NO |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 59 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.27"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Copilot PC, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form