Limited Time SaleUS$503.98 cheaper than the new price!!
| Management number | 216115398 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | US$335.99 | Model Number | 216115398 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
A dynamic processor that adapts to you for superior multi-tasking performance12th Gen Intel Core processor distributes performance where you need it the most — saving you time and increasing your ability to do the things you actually want.Intel UHD graphicsSmoothly stream 4K content and play your favorite games. With excellent Intel UHD graphics performance, you’ll see the difference in everything you do.HP Fast ChargeGo to 50% charge in approximately 45 minutes.Full HD IPS displayEnjoy vibrant, crystal-clear images with 178° wide-viewing angles.Anti-glare panelNon-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.Wi-Fi 5 (2x2) and Bluetooth 5 wireless cardStay connected to Wi-Fi and to Bluetooth accessories with wireless technology.Tuned stereo speakersHP custom-tunes the dual speaker setup in every notebook for exceptional stereo quality.HP True Vision HD CameraVideo chat in vibrant clarity, even in low light, and make every conversation a face-to-face experience for a better way to stay in touch.Camera ShutterStay secure with a physical camera shutter. Video chat with peace of mind with a privacy camera you can close when not in use.Lift-hinge designThe new lift-hinge design elevates your keyboard for more natural and comfortable typing.Key Features and Benefits:CPU: 12th Gen Intel Core i3-1215U ProcessorOperating System: Windows 11 HomeGraphics:Intel UHD GraphicsDisplay: 17.3" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSCPorts:1 x SuperSpeed USB Type-C 5Gbps signaling rate2 x SuperSpeed USB Type-A 5Gbps signaling rate1 x HDMI 1.4b1 x AC smart pin1 x Headphone/Microphone ComboAudio: Dual SpeakersWireless Connectivity: Wi-Fi and Bluetooth
| UPC | 197961125214 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | 17.3" |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Power Device | USB |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC Adapter, Battery |
| Screen Finish | matte/anti-glare |
| Warranty Type | Full |
| Audio features | The laptop has dual speakers that are HP custom-tuned for exceptional stereo quality. |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1024 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.4 Hz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Core i3-1215U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3-1215U |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Any device with compatible connectivity options |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Speaker Description | Two stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 1-2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Battery Average Life Standby | 12 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 30 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 0.81"W x 10.15"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Enhanced Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form