Limited Time SaleUS$839.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114155 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$559.60 | Model Number | 209114155 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get your hands on the powerful HP Windows laptop touchscreen pc, ideal for business, school and college students, and home use. Featuring an Intel i7 processor, fast Wi-Fi, and ample storage, it delivers dependable performance for all your needs. The HP laptop 17.3 inch display features amazing audio and advanced collaboration technology. With big touch screen and lightweight design, it offers easy navigation and is great for presentations. OS Windows 11 Professional 64-bit for business and work - elevate every workstyle with AI-powered breakthroughs and immersive workflows Microsoft Copilot - kickstart your creativity and productivity with generative AI Processor Intel Core i7 processor(up to 5.0GHz, 12MB cache, 10 cores, 12 threads) - guarantees that you may do everyday tasks or resource-demanding programs without breaking a sweat Memory & Storage 32 GB DDR4 RAM - easy multitasking, effortless browsing and streaming 1TB PCIe SSD - fast boot times and generous storage capacity Display 17.3" HD+ (1600 x 900), touch, BrightView, and Intel Iris Xe Graphics - ensures sharp images and smooth visuals, boosting productivity with large screen real estate Ports 5Gbps signaling rate 1x USB Type-C and 2x USB Type-A, HDMI 1.4b, Audio Jack Features HP True Vision 720p HD camera with dual array digital microphones Long battery life - let you work or play all day long, HP Fast Charge - 50% charge in 45 min Included Premium Accessory Suite Premium Design 10-key Backlit keyboard and fingerprint reader Sleek silver finish, lightweight and portable for a 17.3 inch laptop
| UPC | 195122669546 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential 17 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 17 |
| Video Output | HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit, with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | USB, HDMI, Audio Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form