Limited Time SaleUS$539.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112231 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$360.00 | Model Number | 209112231 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 5 8600G Processor (6 Cores, 12 Threads, 16MB L3 Cache, Max up to 5 GHz). Graphics: Integrated AMD Radeon 760M Graphics. Chipset: AMD Pro 665. Memory: 128GB DDR5 4800 RAM. Storage: 4TB NVMe M.2 SSD. OS: Windows 11 Professional 64-bit. Keyboard: HP USB 320K Keyboard. Mouse: HP 125 Wired Mouse. Security: TPM 2.0; HP Wolf Pro Security Edition. Power Supply: 260W. Dimensions: 13.3 x 12.13 x 3.94 inch. Weight: 11.11lb. I/O Ports Front: USB Type-C 10Gbps signaling rate 4 x USB Type-A 10Gbps signaling rate combo audio jack. Rear: 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 4 x USB 2.0 Type-A HDMI 2.1 DisplayPort 1.4a RJ-45 audio-in/out...
| UPC | 194850535000 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP SFF |
| Model Year | 2025 |
| Style Name | Ryzen5-High RAM |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | G9 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5.0 |
| CPU Model Number | 8500G |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Processor Socket | LGA 775 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | wired |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Hard Disk Description | 1TB NVMe SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | HDMI |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 20 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 20 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form