Limited Time SaleUS$245.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112899 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$163.60 | Model Number | 209112899 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing. Say hello to the most reliable PC that easily passes the vibe check. HP 15" Laptop is built with dependable technology, next-level power, and rock-solid performance that turns your to-do lists into to-done lists. Go from shopping to streaming to keeping up with friends all at the speed of fun. With HP PCs, you get more ‘oomph’ from your computer with less ‘oof’ from your wallet, so you can take on today with tech built for tomorrow. The HP 15.6" Laptop PC empowers you to do more with the reliable power of an Intel Processor, plus fast storage, and powerful graphics in a sleek, thoughtfully designed device. Created for wherever the day takes you and built with ocean-bound and post-consumer recycled plastics, it’s easy to show some love for the planet. Specifications Features:Numeric Keypad, Webcam Operating System:Windows 11 Processor Type:Intel N200 (Pentium) RAM Memory:Upgraded to 8 GB RAM Hard Drive Capacity:128 GB SSD Screen Size:15.6 in Battery Life:11 h Processor Speed:1.1 GHz, Up to 3.70 GHz Processor Brand:Intel Processor Graphics:Intel UHD Graphics Total Cores: 4 Wireless Technology:802.11b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 combo, MU-MIMO supported Assembled Product Dimensions (L x W x H):20.47 x 12.01 x 2.72 Inches
| UPC | 197192082737 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Red |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 760p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.24 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Power Device | built-in battery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Charger |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.7 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| CPU Model Number | Pentium N200 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Pentium |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers, etc. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th or later |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Boundary microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 20.47"L x 12.01"W x 2.72"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form