Limited Time SaleUS$140.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096607 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$93.60 | Model Number | 209096607 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Experience the most secure Windows ever built with fast boot times, increased responsiveness, and added protection against phishing and malware.
| UPC | 195161093845 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Rose Gold |
| Voltage | 3 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 11-ak0035nr |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 4K, 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.8 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Gemini Lake |
| CPU L2 Cache | 2 MB |
| CPU L3 Cache | 2 MB |
| Chipset Type | Intel Gemini Lake |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 11-ak0035nr |
| Power Device | Battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Documentation |
| Screen Finish | Matte |
| Series Number | 11 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Dual array microphones |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 2 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi |
| CPU Model Number | 14-dq0004dx |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Celeron N4020 |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | PC4200 |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HD Camera |
| Compatible Devices | External displays (HDMI), keyboards, mice, storage devices, printers (USB, Wi-Fi, Bluetooth) |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hard Disk Interface | ATA-4 |
| Speaker Description | 2 stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | Gemini Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | QWERTY |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | General Computing |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 29 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form