Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 208617740 | Release Date | 2026/03/22 | List Price | US$36.00 | Model Number | 208617740 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: 13th Gen Intel Core i5-1334U (10 Cores, 12 Threads, 0.9 GHz Base Frequency, Up to 4.6 GHz Max Turbo Frequency)Memory: Up to 32GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State DriveOperating System: Windows 11 ProDisplay: 17.3" diagonal, HD+ (1600 x 900), Touch, BrightView, 250 nits, 60% NTSCPorts:1 x SuperSpeed USB Type-C2 x SuperSpeed USB Type-A1 x HDMI 1.4b1 x AC Smart Pin1 x Headphone/Microphone comboGraphics: Intel Iris Xe Graphics with shared graphics memoryAudio: Dual speakersTouchscreen: YesBacklit Keyboard: Yes (F4)Wireless Connectivity: Intel Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.0Camera: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphonesPower Supply: 45 W Smart AC power adapterDimensions: 15.78" x 10.51" x 0.78"Weight: 5.25 PoundsColor: Silver
| RAM | 32 GB DDR4 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Series | TPN-I139 |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor | 4.4 GHz core_i5_family |
| Hard Drive | 1 TB SSD |
| Item Weight | 5.11 pounds |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Power Source | AC & Battery |
| Chipset Brand | Intel |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Processor Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Hardware Platform | PC |
| Item model number | TPN-I139 |
| Screen Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Product Dimensions | 15.78 x 10.15 x 0.78 inches |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Number of Processors | 10 |
| Item Dimensions LxWxH | 15.78 x 10.15 x 0.78 inches |
| Max Screen Resolution | 1600x900 Pixels |
| Standing screen display size | 17.3 Inches |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form