Limited Time SaleUS$215.33 cheaper than the new price!!
| Management number | 216064469 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | US$143.55 | Model Number | 216064469 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Do more from anywhere. All-day long. Designed to keep you productive and entertained from anywhere, the HP Laptop PC combines long battery life with a thin and portable, micro-edge bezel design.
| UPC | 194850687815 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Flagship |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Hp |
| Model Number | HP Flagship |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | CHARGER |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Celeron |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax, 802.11n |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 50"L x 25"W x 25"Th |
| Other Special Features of the Product | All-day Battery, Fast Charge, Microsoft Office 365, Wireless Earbuds |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form