Limited Time SaleUS$576.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 216120330 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | US$384.00 | Model Number | 216120330 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 196068225131 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Blue |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Victus Gaming Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5-12450H |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | Built-in Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 4 |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| RAM Memory Slot Total Count | 8 |
| LithiumBattery Energy Content | 9 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.57"L x 10.24"W x 0.93"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 2 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form