Limited Time SaleUS$419.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079312 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$280.00 | Model Number | 209079312 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
📌General Brand: HP Color: Mica Silver Memory: 8GB DDR5-4800 Storage: 512GB PCIe NVMe SSD Operating System: Windows 11 Home 📌Processor Processor Manufacturer: AMD Processor Model: Ryzen 5 7535HS Processor Speed: 4.55GHz (Boost Clock) Processor Cores: 6-Core Processor Cache: 16MB L3 Cache 📌Graphics GPU: AMD Radeon RX 6550M Graphic Memory: 4GB GDDR6 Graphic Type: Dedicated Graphics 📌Display Screen Size: 15.6 inches Screen Type: IPS, Micro-Edge, Anti-Glare Resolution: 1920 x 1080 (Full HD) Refresh Rate: 144Hz Brightness: 300 nits 📌Network & Communications Wireless LAN: Wi-Fi 6 (802.11ax) Bluetooth: Bluetooth 5.3 Ethernet: 1 x RJ-45 Port 📌Ports 1 x HDMI 2.1 1 x USB-C 3.0 2 x USB-A 3.0 1 x Headphone/Microphone Combo 1 x microSD Card Reader 📌Interface Microphone: Built-in Dual Array Digital Microphones Speaker: Dual Speakers with DTS:X Ultra Webcam: HP Wide Vision 720p HD Camera Keyboard: Backlit Keyboard with Numeric Keypad 📌Power & Battery AC Adapter: 135W Smart AC Power Adapter Battery: 3-Cell, 52.5Wh Li-ion Polymer Battery Life: Up to 8.5 Hours 📌Physical Characteristics Dimensions (W x D x H): 14.09 x 10.04 x 0.93 inches Weight: 5.06 Pounds Included in the Box: Laptop & Power Adapter 📌Additional Features AMD FreeSync Premium for Tear-Free Gaming HP Fast Charge (50% in 30 Minutes) Aluminum Chassis for Durability ENERGY STAR Certified & EPEAT Gold 1-Year Limited Hardware Warranty
| UPC | 194850858611 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mica Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 2063R5 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 2063R5 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI 2.1 |
| BuiltIn Media | laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | 7535HS |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Displays, Mice, Keyboards, Storage Devices, Printers, Headphones, Microphones, SD Cards |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | Ryzen 7000 Series |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year seller's warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.55 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Other Special Features of the Product | 144Hz Refresh Rate, AMD FreeSync Premium, Backlit Keyboard, HP Fast Charge, PCIe NVMe SSD |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form