Limited Time SaleUS$533.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093815 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$355.60 | Model Number | 209093815 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The computer is professionally upgraded and customized. The manufacturer box will be opened by our professional engineers for customizing and testing. Factory defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing. We offer a 12-month warranty, please feel free to contact us if you need any support from our team. Processor ModelCore i5-13420H # of Cores 8# of Performance-cores4# of Efficient-cores4Total Threads 12Max Turbo FrequencyUp to 4.6 GHzEfficient-core Max Turbo Frequency3.4 GHzGraphics GeForce RTX 4050 Interface2x USB A1x USB C1x HDMI1x RJ45 1x SD Card Reader1 x Headphone/Microphone comboConnectivity WiFi 6 and Bluetooth Operating System Windows 11 Pro Others Dimensions: 14.09 x 10.04 x 0.93 inWeight (approximate): 5.06 lbs
| UPC | 198122752218 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Mica Silver |
| RAM Type | SODIMM |
| Model Name | Victus |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | H |
| CPU L1 Cache | 12 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | Victus |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Series Number | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-Definition Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 13420H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | SODIMM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via HDMI, USB-C, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturear |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4600 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 10.04"W x 0.93"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Trackpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form