Limited Time SaleUS$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209133177 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$36.00 | Model Number | 209133177 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Color | Blue |
|---|---|
| Theme | Music |
| Brand Name | iClever |
| Model Name | BTH18 & HS19 Kids Headphones |
| Style Name | iClever BTH18 & HS19 Kids Headphones |
| Control Type | Media Control |
| Manufacturer | iClever |
| Model Number | BTH18 |
| BuiltIn Media | Headband |
| Noise Control | None |
| Cable Features | Without Cable |
| Control Method | Touch |
| Earpiece Shape | over_ear |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Controller Type | Media Control, Media Control with Cable |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Travel, Home Schooling |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Compatible Devices | [Inferred] Bluetooth Devices, Devices with 3.5mm Audio Jack |
| Enclosure Material | Plastic |
| Additional Features | Foldable, Lightweight |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Average Life | 43 Hours |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | FFP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Bluetooth 5, Wireless |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Specific Uses For Product | Travel, Music |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form