Limited Time SaleUS$148.81 cheaper than the new price!!
| Management number | 209085846 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$99.21 | Model Number | 209085846 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Built for speed, this Intel D915GAG Socket 775 mATX Motherboard Kit offers versatility and processing power for all of your computing tasks! An Intel Pentium 4 631 3.0 GHz CPU, 1 GB of DDR RAM and a copper core heat sink and fan are also included! The Intel D915GAG Socket 775 mATX Motherboard is based on the Intel 915G chipset and supports up to 4 GB of DDR memory. Add storage and optical drives to the four Serial ATA ports or the single IDE controller. Your multimedia experience is handled by the integrated Intel Graphics Media Accelerator 900 and Realtek High Definition Audio subsystem. Network connectivity is easy thanks to the integrated 10/100 Fast Ethernet LAN. USB 2.0, VGA, PS/2, serial, parallel and audio ports are also provided for easy connection to external PC devices! Just install this Intel D915GAG Socket 775 mATX Motherboard Kit inside an ATX/mATX case and get started with fast computing! Order today! ** NO DRIVER DISC OR CABLES INCLUDED **
| UPC | 683728255978 |
|---|---|
| Brand | Intel |
| CPU Model | Pentium |
| Model Name | D915GAG |
| Chipset Type | Intel 915G |
| Manufacturer | Intel |
| Model Number | D915GAG |
| Number of Ports | 6 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Processor Socket | LGA 775 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 333 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Compatible Processors | Intel Pentium 4 |
| RAM Memory Technology | DDR |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Main Power Connector Type | ATX |
| System Bus Standard Supported | SATA 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form