Limited Time SaleUS$27.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209022145 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$18.40 | Model Number | 209022145 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Juno LED track fixtures assembled in the U.S.A provide superior light and flexibility to accomplish the look and feel most desired from general flood to dramatic spot lighting
| UPC | 661209611482 |
|---|---|
| Color | Black |
| Shape | Mr16 |
| Voltage | 120 Volts |
| Brand Name | Juno |
| Brightness | 850 Lumens Lumen |
| Efficiency | 80% |
| Model Name | R600L G2 |
| Style Name | 2700K |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Light Color | warm white |
| Finish Types | Matte Black |
| Light Source | LED |
| Manufacturer | Juno Lighting |
| Model Number | R600L G2 27K 80CRI PDIM UNF BL |
| Power Source | Corded Electric |
| Material Type | Aluminum |
| Mounting Type | Adjustable Lighting |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Remote |
| Item Type Name | 2700K 50W Equivalent Dimmable 9.5W LED Trac Head with Adjustable Flood Optic |
| Controller Type | Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Track Head |
| Number of Light Sources | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 3.02"L x 3.02"W x 6.31"H |
| Specific Uses For Product | Lighting |
| Manufacturer Warranty Description | 1 year limited warranty. |
| Global Trade Identification Number | 00661209611482, 30661209611483 |
| Other Special Features of the Product | Dimmable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form