Limited Time SaleUS$167.97 cheaper than the new price!!
| Management number | 209200085 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$111.98 | Model Number | 209200085 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Passion and performance go hand in hand with our KODAK PIXPRO AZ425 digital camera from the Astro Zoom Collection. A 42x ultra long zoom lens with optical image stabilization delivers crisp, clear 20 megapixel close-ups, panorama or HD videos. Auto scene, object tracking, post-editing features and a host of powerful yet user-friendly settings make photography easy, fun and zero hassle. KODAK PIXPRO Digital Cameras – Tell your story.
| Zoom | Digital Zoom |
|---|---|
| Brand | KODAK |
| Color | Black |
| Autofocus | Yes |
| Bit Depth | 8 Bit |
| Lens Type | 42x Optical Zoom Lens |
| Focus Mode | Automatic AF (AF-A) |
| Focus Type | Auto Focus |
| Model Name | PIXPRO AZ425 |
| Movie Mode | Yes |
| Self Timer | 10 Seconds |
| Viewfinder | Optical |
| Camera Lens | 42x Optical Zoom Lens with Optical Image Stabilization |
| File Format | JPEG |
| Flash Modes | Automatic |
| Form Factor | Compact |
| Screen Size | 3 Inches |
| Sensor Type | CCD |
| Write Speed | 3 fps |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Camera Flash | Built-In |
| DigitalStill | Yes |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | KODAK PIXPRO |
| Model Number | AZ425 |
| Model Series | AZ |
| Night vision | No |
| Optical Zoom | 42 x |
| BuiltIn Media | Inside Camera Box: LB-060 Lithium-Ion Rechargeable Battery, USB Cable, Neck Strap, Lens Cap, 1-Year Kodak USA Warranty |
| Series Number | 425 |
| Aperture modes | F Automatic |
| Battery Weight | 2 Ounces |
| Focus Features | Autofocus |
| Shooting Modes | ['Landscape', 'Movie'] |
| Dots Per Screen | 460k |
| Remote Included | No |
| Special Feature | 42x Optical Zoom Lens |
| Autofocus Points | 1 |
| Exposure Control | Multiple |
| Flash Sync Speed | 1/200 |
| Has Color Screen | Yes |
| Metering Methods | Evaluative |
| Video Resolution | H.264/MOV, 1920 x 1080 at 30.00 fps, 1280 x 720 at 15/29.97/59.94 fps |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Flash Memory Type | SD, SDXC |
| Lens Construction | Optical Zoom |
| Photo Sensor Size | 1/2.3" CCD Sensor |
| Compatible Devices | Computers, Devices with SD Card Readers |
| Hardware Interface | SDXC, Secure Digital Card |
| Image Capture Type | Stills & Video |
| JPEG Quality Level | Fine |
| Maximum Image Size | 20 MP |
| Continuous Shooting | 30 FPS |
| ExternalMemory Size | 128 GB |
| Image stabilization | Optical |
| Compatible Mountings | PIXPRO AZ425 |
| Expanded ISO Minimum | 80 |
| Maximum Focal Length | 1008 Millimeters |
| Minimum Focal Length | 24 Millimeters |
| Video Capture Format | MOV |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty |
| Auto Focus Technology | Contrast Detection |
| Minimum Shutter Speed | 0.001 seconds |
| Total Video Out Ports | 1 |
| Are Batteries Included | Yes |
| Supported Image Format | JPEG |
| Total Still Resolution | 20 MP |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| White Balance Settings | Auto |
| Connectivity Technology | Micro USB |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Photo Sensor Resolution | 20 MP |
| Flash Memory Speed Class | U1 |
| Manufacturer Part Number | KODAZ425-6PCS |
| Display Maximum Resolution | 20000000 |
| Effective Still Resolution | 20 MP |
| Compatible Flash Memory Type | SD, SDXC |
| Flash Memory UHS Speed Class | UHS-I |
| Flash Memory Bus Interface Type | SD |
| Global Trade Identification Number | 00850034862613 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 128 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form