Limited Time SaleUS$26.15 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121148 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$17.43 | Model Number | 209121148 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The QZ77 Stereophone features both Active Noise Reduction (ANR) & Passive Noise Reduction (PNR) technology which eliminate harmful & unwanted noise while still providing the ultimate in stereo sound. For years we have been striving to improve on the sound
| UPC | 021299155400 212991507646 021299150764 689076507974 |
|---|---|
| Color | Silver |
| Brand Name | Koss |
| Model Name | Koss |
| Style Name | Uncorded |
| Item Weight | 16 ounces |
| Manufacturer | KOSS |
| Model Number | QZ77 |
| Noise Control | Active Noise Cancellation |
| Cable Features | Retractable |
| Control Method | Remote |
| Earpiece Shape | Bud |
| Headphone Jack | 3.5 mm Jack |
| Is Autographed | No |
| Item Type Name | headphones |
| Frequency Range | 10 Hz - 20 kHz |
| Number of Items | 1 |
| Antenna Location | Noise Protection |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Compatible Devices | Laptops, Desktops, Tablets, Telephones, Smart Speakers, Televisions, Car Audio Systems, Cellphones |
| Frequency Response | 20000 Hz |
| Additional Features | Lightweight for maximum portability., Unique earbud design directs sound into the ear canal for deep bass and extended frequency response. |
| Warranty Description | 90 days |
| Age Range Description | Adult |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Connectivity Technology | Wired |
| Headphones Ear Placement | In Ear |
| Specific Uses For Product | Travel |
| Headphone Folding Features | In Ear |
| Global Trade Identification Number | 00021299150764, 00021299155400 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form