Limited Time SaleUS$173.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122457 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$116.00 | Model Number | 209122457 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 726208082760 |
|---|---|
| Brand | EvoSpan |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | ES-NCS14Y-TT |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Portable |
| Item Weight | 2.9 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | EVOSPAN |
| Model Number | ES-NCS14Y-TT |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger, Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | I |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | 6500Y |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | 11 |
| Processor Series | Pentium |
| Touchpad Feature | Multi-touch |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other devices that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi for connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Ergonomic |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1Year Manufacturr |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 3.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 5000 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.7"L x 8.5"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form