Limited Time SaleUS$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122757 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$320.00 | Model Number | 209122757 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | NIAKUN |
|---|---|
| Color | Silver |
| Voltage | 19 Volts (DC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | NY-13 |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 90 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| CPU L1 Cache | 64 KB |
| CPU L2 Cache | 512 KB |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | NIAKUN |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | NYBOOK |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | MINI HDMI |
| BuiltIn Media | Adapter, Laptop, Power Cord, User Manual |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Speaker |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | int |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Int |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | i7-7600U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7-7600U |
| Touchpad Feature | Clickpad |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Headphone, Mouse, Speaker |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | 3.5mm Audio, 802.11 ac/b/g/n, USB 3.0, mini HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Generation |
| Graphics Coprocessor | 7600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 2-Year Warranty, 6-Month Returns, phone support on weekdays(+1 800-606-1179) |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Optical Storage Device | BD-R |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 46.2 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 9"W x 0.8"Th |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Lightweight, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form