Limited Time SaleUS$359.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209100071 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$240.00 | Model Number | 209100071 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Lenovo Yoga 7i combines versatile portability and enhanced productivity, thanks to the boundary-breaking performance and responsiveness of 12th generation Intel Core processors and vibrant WQXGA clarity with Intel Iris Xe graphics. Go anywhere with a sleek 2-in-1 metal chassis featuring thoughtful details including a webcam privacy shutter.Screen Size (inches): 16Screen Resolution: 2560X1600(2.5K)Touch Screen: Yes2-in-1 Design: YesProcessor (CPU): Intel Core i5-1240P processorSystem Memory (RAM): 8GB LPDDR5Storage: 256GB SSDGraphics Type: IntegratedGraphics: Iris Xe GraphicsOperating System: Windows 11 HomePorts: 1xHeadphone Jack,1xHDMI Output,2xUSB 3.2 Type A Ports,2xUSB 3.2 Type C PortsBacklit Keyboard: YesFingerprint Reader: YesBattery: 4-cell Lithium-ion polymerDimensions (inches): 14.23 x9.83x 0.76Weight (lbs): 4.18 lbColor: Grey
| UPC | 196378902586 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Storm Grey |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | 82QG0001US |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Color Gamut | 1.0 |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.19 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | 82QG0001US |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | Thunderbolt |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Series Number | 7 |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | No |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1240P |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5-1240P |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Thunderbolt, Bluetooth, USB devices |
| Display Technology | 2K |
| Hardware Interface | Thunderbolt |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year limited |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | 8GB LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.23"L x 9.83"W x 0.76"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Full HD Front camera |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form