Limited Time SaleUS$160.20 cheaper than the new price!!
| Management number | 212271559 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | US$106.80 | Model Number | 212271559 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Brand: LenovoScreen Type: IPSScreen Size: 14 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD)Touch Screen: YesBrightness: 300 nitsRefresh Rate: 60HzGPU Brand: ARMProcessor Model: MediaTek Kompanio 500 SeriesTotal Storage Capacity: 128 gigabytesSystem Memory (RAM): 4 gigabytesType of Memory (RAM): LPDDR4XBattery Life (up to): 13.5 hoursBattery Type: Lithium-polymerColor: Abyss BlueCPU Boost Clock Frequency: 3.7 gigahertzNumber of CPU Cores: 8-coreUSB Ports: 1 x USB-A 3.2, 1 x USB-C 3.2Security Features: Privacy cameraMedia Card Slot: MicroSDHeadphone Jack: YesWireless Connectivity: Wi-Fi, BluetoothOperating System: Chrome OSDisplayPort Over USB-C: DisplayPort 1.1Product Dimensions: 13.23 x 8.7 x 0.73 inchesItem Weight: 2.86 pounds
| UPC | 196804232867 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Lenovo |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Model Number | Lenovo |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Charger, Power Adapter |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.05 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | MediaTek Kompanio 520 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | MediaTek Kompanio 520 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, wireless keyboards, wireless mice, wireless headphones |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| CPU Model Generation | 500 |
| Graphics Coprocessor | Touch |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-A, USB-C |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Student/Educational |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.83"L x 8.7"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form