Limited Time SaleUS$102.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073275 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | US$68.26 | Model Number | 209073275 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 786513165961 |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Color | I5-7400 |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | ThinkCentre |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Item Weight | 6000 Grams |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Lenovo |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 131659 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 3.64 x 13.52 x 11.44 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel Core i5 |
| Processor Count | 4 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-7400 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | 8032 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Security Features | TPM chip, Secure Boot, UEFI, preinstalled antivirus software |
| Compatible Devices | Desktop |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Additional Features | Renewed |
| Hard Disk Interface | Unknown |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | All slots available |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3500 MHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Programming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form